top of page

WineRI-autohtone sorte Kvarnera i drugo

  • Writer: Vjekoslav Madunić
    Vjekoslav Madunić
  • Mar 27
  • 4 min read

Updated: Mar 29



Razmišljajući kakav naslov dati upravo završenom međunarodnom eno-gastro festivalu WineRi u Rijeci odabrao sam prezentaciju vinskih sorti ovoga kraja kao najznačajniju karakteristiku ovog velikog trodnevnog događanja. Organizator nas je pozvao, kao i prošle godine, već u četvrtak na kušanje u Vinoteci pod nazivom-Najbolje od Kvarnera. Imali smo sreću i zadovoljstvo biti na prezentaciji koju su majstorski vodile sommelierke Ines Matić Matešković i Lucija Matijević a uvodno nas je pozdravila direktorica TZ Kvarnera Irena Peršić Živadinov. Razumjeli smo da su i one dio uspješne ekipe koja promovira Udruženje Kvarner Wines, netko je dodao platformu, čiji je predsjednik Anton Brusić a sudjeluju svi ljudi od vina sa šireg područja Kvarnera pod egidom "uvatimo se za jedan šćap". I dobro im ide. Te večeri probali smo deset vina: Pjenušac Ružić od sorte jarbola iz Zvoneća, žlahtinu 2024 vinarije Nada(Vrbnik), Malvaziju OPG-a Plovanić (obitelj Rubeša), Cuvee Devica Tonija Babića, Žlahtinu sv.Duh Gospoja-Vrbnik, Žlahtinu Imolata Tonija Katunara, Ružicu Vinodola Pavlomir (Novi vinodolski), Kapitul 2017- Šipun Ivice Dobrinčića, Zlatnu selekciju (delikatesno vino) PZ Vrbnik i Sv.Ivan (prosušene bobice) Ivana Katunara.

Spomenut ću ovdje nekoliko vina za ilustraciju široke palete koju nude vina Kvarnera. Svi smo bili oduševljeni pjenušcem od jarbole sa područja Zvoneća. Vrlo lijepo pjenušavo vino koje je odležalo dvije godine na kvascima, posebno bih istaknuo visoku kiselinu koja mu daje moćnost da bude i aperitivno vino. Užitno, usklađeno i da vinar Ružić ima površinu pet puta veću od sadašnje siguran sam da bi to mopao plasirati. Nažalost na tom bregovitom području između Kastva i Opatije nije moguće pronaći veće površine za sadnju ali pokoji hektar će se pronaći...

Prva žlahtina 2024. (žlahten/plemenit) koju smo probali bila je ona iz vinarije Nada/Vrbnik. Također pjenušac. Svjež, ugodan, lijepih kiselina, herbalnih nota, bijelo cvijeće...U izraženom mirisu kruška, jabuka. Ovo vino je čak sedam godina odležavalo na kvascima! Iz barrique bačvi (po domaći buzina, bočina). I ne samo zbog dosjetke možemo reći: "U Nadi je spas".


Žlahtina sv.Duh iz Gospoje/Vrbnik je macerirana punih 30 sati. Odležavala je na finom talogu. Ovo je vino zrelijih aroma, mekano, puno, zaokruženo. Žlahtina je odlična sorta i šteta je da je nema više od 150 hektara najviše u vrbničkom polju (130 ha) a preostalih 50-etak hektara na Kvarneru sačinjava čak 36 sorti. Međutim iz godine u godinu, malo pomalo ipak se povećavaju te površine. Krenulo se na otok Susak koji je idealan sa svojim pjeskovitim tlom a svakako treba poći i na još dva velika otoka Mali lošinj i Cres (na prvom su krenuli zasadi) koji bi na južnim pozicijama mogli donijeti bar pola sadašnjih površina pod nasadima na cijelom području. Dakle, karakteristka ove vinorodne Podregije je velika raznovrsnost (36) sorti, mikrolokacije sa različitim klimatskim uvjetima i žlahtinom kao vodećom sortom. Ističem i proizvodnju oko 60 ooo boca pjenušaca u cijeloj Podregiji, po tome su treći u Hrvatskoj što je odličan rezultat u odnosu na ukupnu količinu vina sa toga područja oko 2 milijuna litara. Svakako treba sačuvati i tradiciju Bela nedeja (prvi vikend u listopadu) kada kupaža više sorti- divjaka, mejsko, verdić, jarbola, malvazija, brajkovac postaje znamenita Belica. WineRi će ostati krovna i najjača izložba vina u ožujku a tijekom ljeta ima više lokalnih manifestacija od kojih su najvažnije Ružica Vinodola po završetku berbe (tradicija vuče korijene više stoljeća unatrag a prije obnove prije 20 godina, posljednji put je održana 1880.) i Dani vina u Vrbniku u posljednjem tjednu kolovoza.







u Rijeci od 21. do 23.ožujka je ispunio očekivanja i još jednom potvrdio da je ovakav Festival potreban Rijeci i cijeloj regiji Kvarnera. Sa nizom popratnih radionica, velikim brojem novinara koje vrijedni organizatori pozivaju najmanje pet zadnjih godina, tematskim predavanjima o vinskim sortama ovoga kraja i posljednje ali ne zadnje po važnosti odlično odabranoj lokaciji velikoj hali Exportdrva na Delti. Sjećam se vremena kada smo dolazili u istina lijepu Guvernerovu palaču u centru grada i to je bilo na nivou ali sadašnja lokacija daje širinu i ne zanemarivo blizinu vinoteke- Vinoteka Wine&Co koja omogućuje kušanje vina za 40-etak posjetitelja u zaista atraktivnom prostoru. Prije samoga Festivala u pršutani Gospoja u Vrbniku održano je 1. nacionalno međunarodno ocjenjivanje vina srednje- jugoistočne vinske Europe "Kvarner International Wine Trophy". Ocjenjivalop je 25 renomiranih certificiranih stručnjaka iz inozemstva i Hrvatske te vinskih novinara iz Hrvatske, Mađarske i Austrije ( Darrel Joseph između ostalih) pod predsjedanjem dr.sci Ivane Puhelek. Ocjenjivana su vina iz sve četiri hrvatske vinske regije: Slavonija i Podunavlje, Bregovita Hrvatska, Istra i Kvarner i Dalmacija. Ukupni šampion ocjenjivanja -najbolje ocijenjeno vino je Traminac I.B prosušenih bobica berba 2015 vinarije Đurinski. Dodijeljeno je još 13 priznanja (možete ih naći na stranici Kvarner Wines-a) a ja ću spomenuti još tri nagrade. Najbolji pjenušac je Kovačević brut, berba 2012 vinarije Kovačević. Najbolje bijelo vino redovne berbe je Graševina Mitrovac selection berba 2024 vinarije Perak a najbolje crno vino redovite berbe je iz OPG -a Kadum -Cuvee Dark. Ovo ocjenjivanje će se nastaviti idućih godina i to će biti još jedan doprinos riječkom Festivalu vina.

Na ovoj vinskoj izložbi pojačanoj sa nekim proizvođačima žestice i hrane bilo je više od 100 izlagača od toga preko 90 vinarija. Kreirana je i posebna čaša za najpoznatiju sortu ovoga kraja žlahtinu u suradnji sa svjetski poznatim proizvođačem čaša Italesse - Žlahtina u čaši s potpisom.




Razgledali smo i grad pod stručnim rukovodstvom odlične vodičice g. Sandre Bandera. U sat vremena uspjeli smo se zaustaviti od hotela Continental (odlično smješten u odnosu na festivalsku dvoranu i vinoteku) na više mjesta i doznati ponešto iz burne prošlosti grada u 20. stoljeću. Crtu razgraničenja Sušaka i Fiume, broj i smještaj stepenica prema Trsatu marijanskom svetištu, braniteljski most kao spomenik poginulima iz 128. brigade, HNK Ivan Zajc, paviljoni na tržnici od kojih je onaj sa ribarnicom svima bio najzanimljiviji i još ponešto... Pamtit ćemo i after WineRi party u "Renard gradskoj kavani"sa iznimno dobrim glazbenim sastavom Trend. Zvati ih i dogodine! I naposlijetku sve pohvale organizatorima dr.sc.-je Žarku Stilinu sa suradnicima, koji je svoje maksime "Prijateljstvo je vino života" i "Znanje i samopouzdanje" na najbolji način ugradio i proveo na ovom Festivalu vina. Ne sumnjam da ima još ponekog asa u rukavu za WineRI-ove koji slijede...

 
 
 

Comments


bottom of page