top of page

Sarajevo u Zagrebu

Writer: Vjekoslav MadunićVjekoslav Madunić

Već punih 13 godina tijekom listopada u Zagrebu se održava manifestacija "Jabih". Ove godine pod nazivom "Ja bih...5 dana Sarajeva u Zagrebu 2024" u organizaciji Veleposlanstva Bosne i Hercegovine u Republici Hrvatskoj, Hrvatskog kulturnog društva Napredak i Udruge za promicanje kulture i umjetnosti " Ja bih&quot.

Dalje u tekstu koristim najveći dio priopćenja koji je poslao ministar savjetnik u Veleposlanstvu BiH Zoran Perković. Manifestacija je koncipirana sa ciljem da prikaže neke od najnovijih i provjerenih umjetničkih programa:

koncerte, izložbe, filmove i evente koji Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu prezentiraju u najboljem svijetlu,

u biranim gradskim prostorima, kako građanima Zagreba i njihovim gostima, tako i brojnoj zajednici

građana porijeklom iz Bosne i Hercegovine.

Pored predstavnika HKD Napredak Gorana Štrpca i Udruge "Ja bih" Ismeta Efendića sve prisutne je u ime gradonačelnika Grada Zagreba pozdravio gospodin Tihomir Milovac, zastupnik Gradske skupštine Grada Zagreba.


Pozdravni govor održala je i veleposlanica Bosne i Hercegovine u Republici Hrvatskoj, dr.sc. Elma

Kovačević-Bajtal. Iskazavši zadovoljstvo održavanjem ovog festivala ,ističući ljubav koja je bila tematska riječ koncerta koji je slijedio,veleposlanica je podsjetila na dugogodišnje svestrane kulturne veze dvije prijateljske i susjedne države i njihova dva glavna grada, Sarajeva i Zagreba.


Ovogodišnji festival svečano je otvoren u Lapidariju Areheološkog muzeja u Zagrebu koncertom "Što je

ljubav-Vjeruj u ljubav" u utorak. Putovanje kroz poznate pjesme sarajevskih pop grupa i izvođača priredili su

glazbenici: Lejla Jusić, sopranistica i klavijaturistica, gitaristi Elvir Solak i Alen Dović te bubnjar Borne

Šercar. Svi su bili dobri ali je svojim interpretativnim dosegom oduševila pjevačica i instrumentalistica Lejla Jusić. Neke od najljepših stihova bosanskohercegovačkih pisaca čitao je i sjajno interpretirao glumac Vilim Matula. Posebno snažno su mi ostale u sjećanju riječi iz teksta velikog Abdulaha Sidrana Ne možeš živjeti u Sarajevu u kojem na najljepši mogući način kaže kako zapravo treba živjeti u tom gradu i da bi cijeli svijet trebao biti Sarajevo.


Dan kasnije, 16.10.2024.godine, u punoj dvorani Kulturno-informativnom centra Veleposlanstva Bosne i

Hercegovine u Zagrebu svečano je otvorena izložba "Bilo je lijepo u Sarajevu".Uvodnu riječ održao je Zoran Perković voditelj KIC-a veleposlanstva BiH u Zagreb. Također nazočne su pozdravili Ismet Efendić i Goran Štrbac.. Izložba je svojevrstan hommage u povodu obilježavanja 40-te godišnjice XIV Zimskih olimpijskih igara

te prisjećanje i priznanje nastavnicima i studentima Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu,

kako za njihov doprinos kreaciji izuzetno uspješnog vizuelnog identiteta olimpijade, tako i prezentaciji pozitivne slike Sarajeva i Bosne i Hercegovine.

Za izložene eksponate pobrinuo se kustos ove izložbe, gospodin Asim Đelilović, profesor na Akademiji

likovnih umjetnosti u Sarajevu.

Izloženi eksponati su dio zbirke Muzeja u egzilu, koji je utemeljen 2009.godine.

Izložba pored zvaničnih tiskanih formi (plakata, publikacija, suvenira isl.) sadrži i video priloge koji su

rađeni sa živućim akterima svih poslova vezanih za XIV Zimske olimpijske igre.

Pored profesora Đelilovića, na otvorenju izložbe govorio je i akademik dr. Žarko Primorac, član

Organizacijskog komiteta XIV ZOI Sarajevo 84.

Proglašujući izložbu otvorenom, veleposlanica BiH u Republici Hrvatskoj dr. Elma Kovačević- Bajtal je

podsjetila da je "ZOI Sarajevo 84" sportski događaj koji je Sarajevo učinio poznatim širom svijeta, i

događaj koji je trajno utisnut u identitet našeg glavnog grada. Ponovno je podsjetila na pozitivnu vezu Sarajeva i Zagreba koja se osjeća u velikom interesu građana za ovu trinaestogodišnju manifestaciju.

Izložba će biti otvorena za posjetitelje do 31. 10. 2024.godine na adresi Ilica 44 gdje se nalaze prostorije Veleposlanstva BiH. Ako imate priliku i vremena svakako posjetite. Uz više publikacija i knjiga o ZOI u Sarajevu 1984. posebno impresioniraju plakati velikog BiH slikara Ismara Mujezinovića.

Manifestacija se nastavlja u petak 18.10 u Kulturno informativnom centru Veleposlanstva projekcijom igranog filma Une Gunjak "Ekskurzija" a u subotu u 12 sati na platou ispred Napretkovog nebodera Bogovićeva 1 programom pod nazivom "Coolturna špica" gdje će biti predstavljena općina Stari Grad Sarajevo a nastupit će KUD Baščaršija.



Fotografije: KIC Ambasade

Mario Milošević

 
 
 

Comments


bottom of page