Ovoga kolovoza Darko Lugarić i ja posjetili smo pet vinarija kroz dva dana u širem šibenskom okrugu. Put nas je najprije vodio do najudaljenijega od obale Ivice Đape u Oklaj. Kraj koji je poćetkom sedamdesetih imao više od dva milijuna trsova a danas je nategnuto na 250 000. Sa Đapom smo pričali o mnogim vinskim temama pa i o toj činjenici da se iz godine u godinu smanjuje broj loza. Đapu brine budućnost ne samo njegova vinograda, kaže da je sa svojih 65 najstariji vinogradar u cijelom kraju, veći cijeloga prominsko-oklajskoga kraja. Inače, on zajedno sa širom obitelji obrađuje preko 33 000 panjeva na otprilike 3.7 hektara. To su pozicije Gluvača u oklajskom polju, na Šimićevcu čak tri vinograda te Podstanića ograda u brdu. Plasmanom je zadovoljan jer uz kućni prag tu su restorani u Šibeniku i nekoliko mjesta u Županiji. Prevladavajuća sorta ovoga kraja je oduvijek bio i ostao Debit (imaju oko 22000 loza), maraštine oko 4000, manje količine chardonnaya 1300 i sauvignona. Od crnih sorti oko 4000 Lasina, 2000 merlota i oko 1000 trsova plavine. U trenutku kada smo dolazili jednog popodneva još je u dvoru bila grupa Francuza koja pasionirano svake godine pohodi njegov podrum i odlaze sa dragocjenim teretom do nove prilike. Imali smo namjeru probati 4-5 vina i dobro smo krenuli sa debitom i maraštinom ali je Đapo stalno nadopunjavao godišta različitih sorti pa smo kušali više varijanti lasine, merlota i pripadajućega rosea. Vina su snažna sa svim karakteristikama sorti, sa dosta alkohola stila koji vinar favorizira a očigledno i njegovi kupci jer ih ne nedostaje. Osobno ja od vina iz ovih krajeva volim maraštinu pa je ona iz 2022. sa 13.5% (malo pretjeranog alkohola) na mene, uz oba crna lasin i merlot, ostavila najbolji dojam.Također volio bih da se ostvari i njegova želja da cijeli ovaj kraj dobije više novih mladih vinara koji će pomladiti i podići nove vinograde svojih djedova i očeva jer Drniš i šira okolica oduvijek su imali dobra vina.Opći zaključak je da Đapo radi dobra, specifična vina po svom ukusu ali da ima mjesta poboljšanju i većoj kvaliteti uz stalne konzultacije sa svojim enologom.
Nekoliko kilometara dalje u selu Razvođe, nažalost gotovo napuštenom kao i u drugim kontinentalnim dijelovima šibenske županije, smjestila se vinarija Tošić. Dočekao nas je Ivan Tošić ,peti u generacijama Tošića, koji je obiteljsku vinariju sa sa 100-godišnjom tradicijom (1928) obnovio 2007. i zasadio nove nasade gotovo isključivo crnih sorti- merlot, CS, lasin i plavina. Nazivi polja na oko šest hektara su Grudine, Rokovac, Gornja i donja pločarica te ograde na prosječnoj nadmorskoj visini oko 230 metara u podnožju na padinama Promine. Tošići ne proizvode puno tek nešto više od 10000 butelja redom vrhunskih vina. Ova butik vinarija je dobila niz priznanja a Saša Špiranec priznati vinski novinar je u svojoj redovitoj kolumni u Jutarnjem listu Cuvee Unique (merlot, CS, Lasin i plavina) iz 2020. dodijelio 94 boda a 2023. na predstavljanju u vinskoj radionici u Laubi lasin je u konkurenciji niza dalmatinskih crnih vina proglašen vinom izložbe. Tošići se bave već godinama turizmom, vrlo lijepo imanje sa bazenom gdje se nalazi podrum te više objekata u Vodicama te lukrativnim poslom sa vjetroelektranama tako da se mogu 100% posvetiti kvaliteti svojih vina nemajući pritisak plasmana i prodaje. Vinar svo grožđe preradi u Razvođu i napuni u boce a onda ga transportira u Zagrebu u Golikovoj ulici gdje je distribucija i kušaonica za 30 osoba. Ovakva lagodna pozicija omogućava Tošiću da ide na male prinose i najveću kvalitetu vina. Crna vina u pravilu odležavaju 4-5 godina a kao čovjek ovoga kraja Ivica Tošić ima i manju količinu debita i maraštine poput svih vinara iz dalmatinske Zagore.
Nedaleko Šibenika sa sjeverne strane je planina Trtar i mjesto Dubrava. Tu je smještena vinarija Andre Raka. Porodica se profesionalno bavila proizvodnjom još od 50-tih godina prošloga stoljeća kada je dida Joso uspijevao u vinarskoj godini proizvesti i 40000 litara vina koje se plasiralo u širem šibenskom području. Nastavili su šezdesetih sve do danas kada na šest hektara i 30000 trsova (15000 babić, 10000 maraština i 5000 debita). Tlo je crvenica a najveći dio babića je na obrađenom kršu. Nemaju problema sa plasmanom jer osim vrlo dobre prodaje na kućnom pragu, tu je i kušaonica sa 50-etak mjesta u zatvorenom dijelu i dodatno u dvorišnom prostoru, dobra je prodaja u Šibeniku, Splitu i Dubrovniku. Kušali smo , uz odličnu ponudu pršuta i sira, Debit iz 2023. sa 12.5% alkohola koji košta 15 eura, Maraštinu 2023. 13.5% alkohla 15 eura, Rose/Opolo 2023. 12.5% dva Babića od kojih ističem 2020. sa 14.3% alkohola i 6.5 g/L kiseline. Sve su to lijepo napravljena vina koja vjerno odražavaju terroir i vrijednosti. Vina, ne samo babić, dozrijevaju u barik bačvama. Siguran sam da će Rakovi -Ante, Andro i Rade i ubuduće proizvoditi vrlo dobra vina kakva su već godinama babić i maraština iz njihova podruma.
Na putu prema Jadriji malom mjestašcu istočno od Srime sa desne stranen Barake su uz vrlo lijepi vinograd od 2.2 hektara napravili najsuvremeniji podrum za preradu i čuvanje vina u rostfraju i drvenim bačvama. Također tu je i vrlo lijepa kušaonica kapacitete 80 osoba (vani i unutra) a kad zatreba povodom nekih svečanosti i veliki broj mjesta uz visoke stolove. Ovaj vinograd je kupljen 2004. godine kada je vinariju vodio Filipov otac Gordan koji je nažalost prije nekoliko godina preminuo. Kako smo na putu već probali debite ovaj sa 12% alkohola rađen tri mjeseca u cementnom tanku (jaje) gdje je fermentirao a onda još odležavao šest mjeseci u rostfraju pokazao je dodatne kvalitete sorte. Mogli bismo reći dobio je na punoći a time i kvaliteti. Slijedeće vino Cuvee Aminta 2022 je sastavljen od 50% debita a druga polovica je udio trbljana i maraštine. Maceracija je trajala 5 dana a zatim oko 40% masulja je ušlo u već spomenuto betonsko jaje a ostatak u 500 litarske francuske i 800 l. bačve od slavonskog hrasta otprilike 10 mjeseci a onda je vino odležalo još godinu dana prije puštanja u prodaju. Probali smo ondje ukupno 11 vina. Slijedom dalje maraštinu Riserva 2021 13% alkohola, pošip 2021 13% alkohola , Rose Malena 2023 (babić i plavina po 50% udjela), Mocira 2019 12.5% mješavina od 65% plavine , 28 babića i 7% plavca malog. Vino je odležavalo u 225 i 500 litarskim bačvama.
Amina noir berba 2020 sa 12.5 % alkohola je sastavljena od 55%babića i preostalih 45% plavine, slijedila je Amina 2022 sa 50/50% prethodno navedenih sorti. Babić iz 2021 je imao 14% alkohola a dobiven je od grožđa sa područja Brodarice Luši i Primoštena Burnog. Slijedio je syrah 2020 kombiniran iz slavonskog, francuskog i američkog hrasta u klasičnim baricima od 225 litara. I završno Prisbus 2018 sa udjelom merlota 54% i CS-a reostalih 44%. Vino je odležavalo u francuskom hrastu oko 24 mjeseca a sada je već godinu dana u bocama. Baraka vrlo lijepo napreduje na tržištu, grožđe dolazi osim Jadrije iz Donjeg polja, Luše i Primoštena. Godišnja produkcija je od 30 do 35 000 boca a ovaj pomorac, skiper( u šali kaže Adria libar) i samouki vinar radi odlična vina!
I naposlijetku, redom obilaska, Nikola Birin iz Vodica o kojemu sam prve priloge objavio na radiju i portalu još prije 10 godina. Čovjek je slika Doriana Greya ništa se nije promijenio , možda je malo mlađi he he...Ima svoj dva hektara u zaleđu Vodica prema Pirovcu, mjesto Dazlina i polje Ledine. Zemlja je crvenica a ove godine je posebno potrajala suša kao nikada prije. Mi smo razgovarali početkom kolovoza i ja vjerujem da je Nikola odavno pobrao debit i maraštinu a da sada dovršava babić i plavinu. Kušali smo redom Debit 2023 sa 12% alkohola kojega godišnje puni u 7-8000 butelja ekstrakt 18, Maraštinu također iz 2023. sa 13% koju je punio u 4000 boca, zatim Rose od 80%plavine i 20% lasina maceracija je trajala samo dva sata. Maraštinu selekcija iz 2022. koja je odležala šest mjeseci u bačvama kombinacija hrasta i akacije sa 15% novog bdrveta francuskog proizvođača Seguin Moreau.
Slijedio je odličan babić iz 2022. a sznali smo da su u njegovom podrumu i Gracinovi babići, primjerice onaj iz 2020. Birin se okušao i u proizvodnji prošeka kojega je radio od maraštine brane 2017. Masulj je fermentirao preko mjesec dana , upotrebljeni su autohtoni kvasci a ovo delikatesno vino pustio je u prodaju nakon 5 godina 2022. Birin vina uspjeva prodati na kućnom pragu i široj okolici Šibenika uključujući otoke Murter...Nikola Birin je talentirani mladi čovjek sa sada već dostatnim iskustvom i od njega očekujem samo bolje rezultate u idućim godinama. Ako atmosfersko nebo dopusti...
Ovaj puta smo bili kod ove petorice a slijedeći obilazak mora obuhvatiti Sladiće, Prgina, Bibića, Maleša i tko zna još koliko jer vinogradarstvo i podrumarstvo raste iz mjeseca u mjesec i u Šibenskoj županiji.
Foto: Darko Lugarić
Mile Đapo
Comments