top of page
Writer's pictureVjekoslav Madunić

FraMaFu u Đurđevcu

Grad Đurđevac je bio domaćin 10.jubilarnog festivala posvećenog prvom hrvatskom novinskom reporteru Franji Fuisu koji je veliki dio svojih reportaža posvetio ljepotama naših krajeva od Zagreba i sjevernih dijelova do Jadranskoga mora. Tako su i nagrade u više kategorija prvoga dana dodijeljene u Domu kulture nosile njegovo ime.

U nazočnosti gradonačelnika Đurđevca Hrvoja Jenčija, predsjednika HND-a Hrvoja Zovka koji je naglasio..."nagrađene reportaže su priče od javnog interesa napravljene zanatski. Novinarstvo mora biti javno dobro a naši građani moraju imati istinitu i pravodobnu informaciju jer je to njihovo pravo". Program je vodio glumac Adis Ugljen, dobro mu je asistirao dvojac Gazdek-Žada a posebno nas je razgalio svojim pjevačkim umijećem ženski vokalni sastav "Đurđevčice"...U kategoriji "U fokusu"prvu nagradu je osvojila novinarka Novosti Tamara Opačić za reportažu o imigrantima s Lampeduse i juga Italije. Opačić je u svom govoru pozvala na solidarnost i probudila svijest o tome kako je tema teških životnih uvjeta migranata aktualnija nego ikada prije te da i Hrvatsku uskoro čeka vrlo sličan scenarij sa hot spotovima, odnosno kako migracijski centri sada nalikuju modernim koncentracijskim logorima. U kategoriji pisanog novinarstva "lijepom našom" nagrađen je reporter Romeo Ibrišević koji već godinama skuplja otpatke u prirodi zajedno sa udrugom "Zeleni stoper". Tako su proteklih godina uspjeli izb okoliša izvući oko 16000 olupina, najčešće automobila, ali i svakakvih drugih predmeta.

Nagrade u dvije nove kategorije iz područja TV novinarstva dodijeljene su novinarkama Nove TV iz ekipe Provjerenog-Nikolini Cetinić u kategoriji Širom svijeta i Maji Medaković u kategoriji Lijepom našom. Njihove reportaže su prikazale teške priče na prvi pogled "malih" i nemoćnih ljudi, čiju su snagu prepoznale i pokazale javnosti otkrivajući o kakvim je hrabrim i borbenim ljudima zapravo riječ. U pisanom novinarstvu u potkategoriji Širom svijeta nagradu je dobio Josip Bohutinski. Prikazan je i dokumentarni film o Franji Fuisu gdje su posebno zanimljiva bila svjedočenja novinara Hrvoja Macanovića jer su zajedno radili u redakciji ondašnjih Novosti. Vrijedan filmski dokumentaristički prilog stigao je iz BiH. Desetine migranata iz Azije i Afrike utope se u rijekama između BiH, Srbije i Hrvatske. Žalosnu priču o tim tragedijama donose scenaristički i režijski Vanja Stojkić, Ajdin Kamber a jedan novinarski prilog i Goran Gazdek. U produkciji eTrafike film je sniman na 18 lokacija u spomenute tri države. Kroz tri dana odvijao se i bogati program promocija knjiga. Tako su prvoga dana predstavljene najprije slikovnica za djecu Franjo Fuis autorica Marine Mađarević i Anje Duršot. Zbirka poezije Franje Fuisa "Pjesme" u odabiru Veljka Krulčića i obimna monografija istog autora pod naslovom Maurović:od Mula do Mula.

Uzbudljiv kulturni dan je završen u Starom gradu i njihovoj galeriji gdje smo mogli razgledati izložbu fotografija osječkih autora Gojka Mitića i Brune Jobsta pod naslovom "Veliki požar u Osijeku" i impresivnu "Rock&Rat" izložbu Zorana Jačimovića. Dobro raspoloženje tog prvoga dana upotpunili su glazbenici Zlatko Kovačević gitara i usna harmonika i Marko Teskera gitara...

Đurđevac je posljednjih godina značajno povećao svoju turističku ponudu. Osim već godinama poznate ljetne manifestacije bitke kod stare utvrde, uspjeli su dobro brendirati svoje peske tako da u neposrednoj blizini tvrđave možete vidjeti deve koje su ondje zbog njihovih peski nastalih u davnoj prošlosti tako da zapravo kompletan grad leži na pijesku. Otvoren je odlično opremljen posjetiteljski centar Đurđevački pijesci u kojemu možete interaktivno vidjeti i sudjelovati u nastanku pojedinih geomorfoloških razdoblja ovoga kraja a posebno efektan je animirani film o prošlosti i karakterističnim pijescima. Drugoga dana smo imali priliku vidjeti bitku između domaćega velmože i turskoga osvajača koja na kraju završava ispaljivanjem iz topa kokoši (piceka) zbog kojega stanovništvo ovoga kraja nazivaju picoki. Kako god da je bilo u doba te bitke sa Turcima priča i predaja o picoku se danas višestruko isplaćuje. Sukob naših i Turaka uživo su nam predočili Željko Krznarić -Mrvica i Damir Hodalić.

Od više jutarnjih tribina u hotelu Picok istaknut ću svima nama zanimljivu i atraktivnu raspravu o umjetnoj inteligenciji u novinarstvu. Nazočili su Budimir Žižović, Zoran Vitas, Helena Vukić i Drago Hedl. Opći je zaključak da se UI ne može spriječiti u novinarstvu odnosno da ona već jest tu u nekim segmentima i da je treba znati dobro upotrijebiti. Na više predavanja o različitim oblicima medija nazočili su studenti sa Akademije za umjetnost i kulturu iz Osijeka sa svojim profesorom dr.sci Tomislavom Levakom. Meni osobno je bila zanimljiva radijska tematika u kojoj već više godina sudjeluje prof.Levak sa svojim inozemnim kolegama.On smatra da je sadašnjih preko 150 radija na nivou Hrvatske previše i neodrživo...

Na proljeće će se u Osijeku održati međunarodni skup posvećen radiju kao mediju.

Toga dana razgledali smo i eksponate u Muzeju grada Đurđevca a posebno me dojmila izložba slika velikog španjolskoga slikara Juana Miroa. U postavu je već pola godine i završava se u listopadu. Miro je bio svestran umjetnik slikar, kipar, keramičar. Oko stotinu njegovih radova smješteno je na vrhu galerije stare utvrde. Ovaj nadrealistički slikar, lirski fantazist iracionalnih formi može vam se svidjeti ili ne za mene on je jedan od najvećih...


Predstavljena je i knjiga Božice Brkan Umjesto kave (izabrani blogovi o netemama 2016.-2023.) o kojoj je govorila književnica Božica Jelušić a sutradan na jutarnjoj tribini o ovoj svestrane književnici, blogerici, zaštitnice preostale kajkavštine u Moslavini tzv. kekavice čuli smo zanimljive stvari i mi koji je poznajemo i mladi osječki studenti. Drugoga dana bili smo na ručku u izletištu Belevinska klet u Čepelovcu vlasnika Martina Jušte. Domaći, karakterističan ručak ovoga kraja bio je popraćen odličnim vinima među kojima se posebno isticala piwi sorta Solaris. Gospodin Jušta ima još neke sorte (legenta, nero...) iz tog ranga koje sve više osvajaju naše vinare. Večer u hotelu uz Podravske bećare i solistu na cimbalu/cimbuljama Andriju Maronića protekla je u odličnom raspoloženju. Cimbal je iz ovog đurđevačkoga kraja i proglašen je materijalnim kulturnim dobrom Hrvatske.

Završnoga dana nakon Tribina VerifEye-jačanje otpornosti društva na dezinformacije i NEWAVES-oporavak radija i jačanje medija zajednice u područjima niske gustoće naseljenosti ,obje u organizaciji Akademije za umjetnost i kulturu Osijek pod vodstvom Tomislava Levaka krenuli smo ponovno u stari grad. Ondje je povodom 10-godišnjice FraMaFu-a Šime Strikoman snimio sa sudionicima još jednu milenijsku fotografiju. Počevši 2000-ite brojka je nekoliko desetaka fotografija manja od 1000. Vjerujem da će Šime i njegova Edita tu brojku doseći dogodine...

Završno ručak, vožnja turističkim vlakićem i plovljenje Dravom bilo je u organizaciji Etno kuće obitelji Karlovčan u selu Brodić. Vrijedna obitelj Karlovčan je priredila fiš paprikaš, pohane šarane i velike količine domaćega. Međutim mora ih se istaknuti i po brizi za hrvatski natalitet jer je njihov doprinos od šestero djece koja su redom pozavršavala škole a najmlađa sa Učiteljskim fakultetom se vratila u rodni kraj i počela raditi u Ferdinandovcu, vrijedan doprinos zajednici,svim poteškoćama o kojima slušamo svakoga dana, usprkos...Svaka čast! Đurđevčani su se pokazali vrijednim domaćinima i njihov prijedlog da se i dogodine vidimo tamo bilo bi dobro prihvatiti. Jer pronaći će se tu još turističkih atrakcija a gostoprimstvo su pokazali u najboljem svijetlu.



30 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page